18.11.2020, 13:14
Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wyznaczony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest 16 listopada. Ten dzień, ma co roku oznajmiać, że z brakiem tolerancji często styka się sporo osób. Jest to tak zwane zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, aby wyeliminować brak akceptacji przez edukowanie, ale także przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji i skłonienie do braku poniżania osób szykanowanych z wielu powodów.
Częściej akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tejże inicjatywy. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te mniejszości, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się pomocne w wyszukaniu głębszych motywów ukazania się nietolerancji, ale też mają objaśniać, jak uciążliwe są oznaki braku akceptacji dla osób dyskryminowanych. Tego rodzaju czyny mają okazać się pomocne do tego, by dowiedzieć się, czym właściwie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale również przybliżyć to, czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych. Ma również pouczać, uczyć doceniania różnych kultur, zrozumienia innych ludzi, a także zamysłem takich czynności jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób celebruje się go w naszym kraju?
Ogólny apel ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie fizycznej i werbalnej agresji pojawiającej się z powodu homofobii oraz rasizmu, ale i również okazują niewiarygodne wsparcie dla tych osób. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice zaaprobować swoim podpisem ten manifest. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ogłosił, że solidarność tego dnia będzie manifestowana przez wywieszanie flag w kolorach tęczy, jak i podświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
11.11.2020, 11:23